recept: Bélszín Budapest módra, Kifőzde
Bélszín Budapest módra
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

1 kg bélszín,
8 dkg füstölt szalonna,
15 dkg gomba,
15 dkg libamáj,
15 dkg zöldpaprika,
12 dkg vöröshagyma,
15 dkg fejtett zöldborsó,
30 dkg velőscsont,
zsír, fűszerpaprika,
paradicsompüré, só



A híres Gundel-recept kategóriát alapított; ma már mindenféléből készítik, pl. borjúbordából, sertéshúsokból, tán még csirkéből is. Libamáj helyett is az olcsóbb megoldások kerültek be a közhasználatba. Persze az igazinál nincs finomabb:

A bélszínből hat szeletet vágunk, de nem ütögetjük meg húsverővel. Vékonyan bekenjük mustárral, olajba mártjuk, meghintjük törött borssal, és egymásra helyezve, levegőtől zárt csomgagban 3-4 napra a hűtőbe tesszük.
A zöldborsót kb. 3,5 dl sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, a borsót melegen tartjuk, a levét félretesszük.
A finomra vágott hagymát 2-3 evőkanál zsírban egy csipet só hozzáadásával vajszínűre pároljuk, kislángra tesszük, beleteszünk egy kávéskanál fűszerpaprikát, gyorsan elkeverjük, majd egy evőkanálnyi paradicsompürét is elkeverünk benne és felöntjük a zöldborsó főzőlevével.
Beletesszük a nagyon alaposan megmosott, a vágási felületeken csapvíz alatt megsikált borjúcsontot, felforraljuk, és lefedve, csendesen, kis lángon főzzük legalább két óráig, de az se baj, ha több időt szánunk a dologra.
Ezután a csontot kiszedjük (keresünk egy megfelelő kutyut, és odaadjuk neki) és a levét szitán áttörjük.
A szalonnát apró (fél cm-es), a megtisztított gombát, paprikát és a libamájat kis, 1 cm-es kockára vágjuk.
A szalonnát kevés zsíron üvegesre sütjük, majd rátesszük a paprikát, párszor megforgatjuk. Ezután tesszük bele a gombát és addig pirítjuk, míg elpárolog a leve. Ekkor beletesszük a májat is, gyorsan, erős lángon átpirítjuk, majd felöntjük kevés csontlével, megsózzuk kellően, és összeforraljuk, hogy egyet rottyanjon, és kész is, tartsuk melegen.
Közvetlenül tálalás előtt süssük meg a bélszínszeletek mindkét oldalát bő, forró zsírban; aki angolosan szereti, 1-1 percig, aki csak szaftosan, 2-3 percig is sütheti oldalanként.
Tálaláskor a hússzeletet tegyük vékony párolt rizs alapra, öntsük le a gombás-májas raguval és szórjuk a tetejére a zöldborsót.
Hasonló kupac szalmaburgonyát szedjünk mellé, savanyúságnak fejessalátát vagy céklasalátát adhatunk.

Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

FK - Fejlődő tehetségeknek kellemes feladat, de járatlanok is esélyesek. Elkészítése közepesen időigényes.


Kapcsolódó anyagok: párolt rizs
 szalmaburgonya
 fejessaláta
 céklasaláta
 libamáj

Forrás: Gundel-recept, lényegi változtatás nélkül.

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2009.03.04. Utoljára frissítve: 2009.03.19.
Utolsó megtekintés: több, mint 5 napja (2024-04-27 22:27:01 - 3.47)
Hozzászólások:

lacipapa (2011-09-17 22:22:00):
Nagyon sok ragut kóstoltam már, de a Budapest ragú az elsők között szerepel! Csak az bánt, szoktam mondani, hogy nem az én kreációm.A raguban a hízott libamáj az bizony nem hazudik! Tapasztalatom szerint a nem hízott libamáj is megteszi, sőt, a pecsenye kacsamáj is kitesz magáért ízeivel. A csirke májat viszont felejtsük el, mert szerintem torzítja az ízeket! Ezt pedig nem szeretnénk.A fenti recept nem utal rá, hogy mit kezdjünk a 15 dkg zöldpaprikával. Nos bátran vegyünk hozzá még két három gyönyörűséges paradicsomot, a paprikát kockázuk fel, az 1x1cm es kocka megteszi, a paradicsommal is tegyük ugyanezt, de előtte szabadítsuk meg a héjától, majd a magjától. A paradicsomot a gomba után, a máj előtt, a paprikát csak a legvégén, pár percre tegyük a raguba, hogy egy kissé ress maradjon. Ha emlékezetem nem csal ezeket az összetevőket, az eredeti recept tartalmazza.Az íze is így maradt meg emlékeimben. Abban pedig egyet érthetünk, hogy ezt az ételt érdemes elkészíteni, mert csodálatos élményben lesz részünk fogyasztásakor, s az étel hagyja magát tálalni is, minden hókusz-pókusz nélkül!

Kifőzdés (2011-09-18 09:01:00):
Lacipapa, te mindig rámutatsz a lényegre! Köszönöm, hogy megemlíted a paprika ´nemlétét´ a receptben, az én hibám, hogy kimaradt. Megnéztem az eredeti receptet, ott kissé el van nagyolva a leírás, talán azért is lehettem olyan figyelmetlen. De amikor megfőztem, legalább beletettem. :-) A csirkemájjal egyetértek, azzal csak elrontani lehet, én nem is szeretem semmiben sem. Igaz, hogy nem vagyok oda a hízott libamájtól sem, nem is használom, nagyon erős zsíríze van. Sokkal jobban szeretem a pecsenye libamájat, nem azért, mert olcsóbb, hanem mert számomra ´májabb´ íze van. Nálam a nagy favorit a májak között a kacsamáj, de pulykamájjal is nagyon finom eredményeket lehet elérni. Üdv.

lacipapa (2011-09-18 22:00:00):
Minden szavad igaz! Ha szárnyas máj, akkor liba, vagy kacsa! A pulyka, egy lehetőség, ami jobb, mint a csirke. Egyébként ha már így bele merültünk az szárnyasok májának ízlelésébe, ne feledkezzünk meg az egészről sem! Számomra a kacsánál, légyen az junge, vagy tömött, nincs finomabb egyszerübb szárnyas! Só, bors, kemence, vagy sütő! És lehet falni, aztán nyalakodni mind a tíz ujjat! Na meg kezet csókolni annak, aki megsütötte! :) Én egy sörrel, vagy egy pohár vörössel is beérem!:)

Kifőzdés (2011-09-18 23:07:00):
Ehhez egyszerűen nincs mit hozzátenni, így van jól, ahogy van. Nekem is kedvencem a kacsa. Sőt, én átsütve szeretem, nem rózsaszínűen, mint az ma divat. Ha jól át van sütve, nem száraz a mellehúsa sem, mint a csirkének, pulykának. Bár ezeket ha sokáig párolom valami ízesített folyadékban, megszívja magát a hús, de elveszt egy csomót a saját ízéből. Szóval örülök, hogy irkálsz ide.

Megjegyzés a recepthez